Szkoła Muzyczna I stopnia w Głogowie Młp.

  

INFORMACJA DLA KANDYDATÓW PRZYSTĘPUJĄCYCH DO BADANIA PRZYDATNOŚCI
 
 
Szanowni Państwo
 
Dnia 03.06.2020 (środa) zostaną przesłane informacje na Państwa maile, dotyczące terminu i
 
godziny badania przydatności. Proszę o sprawdzenie wiadomości, w razie braku informacji można
 
dzwonić do szkoły w godzinach 8.00 - 12.00 lub mailowo przesłać zapytania.

 

∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼

 

TERMIN I ZASADY BEZPIECZNEGO BADANIA PRZYDATNOŚCI

W SZKOLE MUZYCZNEJ I STOPNIA

W GŁOGOWIE MAŁOPOLSKIM

 

 1. Badanie Przydatności kandydatów ubiegających się do Szkoły Muzycznej I stopnia w Głogowie Małopolskim odbędzie się od 08.06.2020 – 10.06.2020 r.
 2. Każdy kandydat zostanie poinformowany o dokładnej dacie i godzinie badania przydatności drogą telefoniczną lub mailową, najpóźniej na 3 dni przed wyznaczoną datą badania przydatności.
 3. Każdy kandydat wraz z jednym opiekunem wchodzi do budynku szkoły na 5 minut przed wyznaczoną godziną badania przydatności, w celu uniknięcia zbyt dużej ilości osób na terenie szkoły.
 4. Na badanie przydatności przychodzą wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów choroby zakaźnej COVID-19.
 5. Przed wejściem do szkoły będzie dokonywany pomiar temperatury ciała za pomocą termometru bezdotykowego (w przypadku nie wyrażenia zgody na pomiar temperatury, szkoła zastrzega sobie możliwość nie dopuszczenia kandydata do badania przydatności.)
 6. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
 7. Dyrektor szkoły wyznacza osoby odpowiedzialne za koordynowanie wchodzących i wychodzących osób z budynku szkoły.
 8. W szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
 9. Badanie przydatności będzie odbywać się w jednej wyznaczonej sali, w której zapewniona zostanie bezpieczna, zalecana odległość między osobami w niej przebywającymi. (4 członków komisji oraz 2 kandydatów)
 10. Sala, w której organizowane jest badanie przydatności, będzie wietrzona oraz dezynfekowana po każdej przesłuchanej dwójce kandydatów.
 11. Informacje dotyczące przebiegu badania przydatności dostępne są na stronie internetowej szkoły w zakładce Nabór – Dokumenty i wymagania
 12. Komisja rekrutacyjna będzie oceniać kandydata w skali 1 – 25 punktów.
 13. Kandydaci zakwalifikowani do szkoły muszą uzyskać minimum 18 punktów.
 14. Zakwalifikowanie nie jest równoznaczne z przyjęciem kandydata do szkoły ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na poszczególne instrumenty.
 15. Po przeprowadzonym badaniu przydatności komisja rekrutacyjna (w ciągu 7 dni roboczych) sporządza protokół o zakwalifikowanych oraz przyjętych do szkoły uczniów.
 16. Po otrzymaniu protokołu Dyrektor Szkoły ogłasza listę przyjętych uczniów, która będzie dostępna na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły.

Drogi Kandydacie!

 

Cieszymy się, że z nami jesteś ;)

 

Przed Tobą jednak pierwsze ważne zadanie – godne Ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia.

Mianowicie – wybór instrumentu, na którym będziesz się uczył grać.

 

Wybór nie jest prosty!

Jednak nie zostawiamy Cię samego z tym problemem – poniżej prezentujemy pokrótce

instrumenty na których kształcimy Dzieci i Młodzież w naszej Szkole.

 

Obecnie w naszej Szkole masz do wyboru 12 instrumentów. A są to:

 

Sekcja fortepianu

 

Fortepian

     

przykład brzmienia: 

Fortepian to najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny instrument muzyczny na świecie.

W drewnianej obudowie znajdują się napięte poziomo struny oraz połączony z klawiaturą mechanizm młoteczkowy ściśle związanym z klawiszami.

Fortepian ma 88 klawiszy, 243 struny, 3 pedały.

Zastanawiasz się w jaki sposób grać na tym instrumencie mając tylko 2 ręce z 10-cioma palcami?

Wybierz ten instrument jeśli chcesz się przekonać ;)

 

Sekcja instrumentów smyczkowych, gitary

 

Skrzypce

przykład brzmienia: 

Skrzypce to najmniejszy i najwyżej brzmiący instrument smyczkowy. W orkiestrze skrzypce zdecydowanie rządzą! - są tam największą grupą instrumentów.

Do najsłynniejszych producentów skrzypiec wszechczasów należy Antonio Stradivari. - i nie, nie myl z marką sklepu ;) Wyprodukował on około 1100 egzemplarzy

Skrzypce mają 4 struny, a gra się na nich przy pomocy smyczka.

 

Altówka

przykład brzmienia: 

Altówka jest bardzo podobna do skrzypiec, tylko nieco od nich większa. W rodzinie instrumentów smyczkowych pełni funkcję pięknego głosu „altowego”.

Brzmienie altówki jest łagodniejsze i mniej błyskotliwe od brzmienia skrzypiec, przez co ten instrument cieszy się wielkim powodzeniem u muzyków o spokojnej osobowości ;)

 

Wiolonczela

przykład brzmienia:  

Wiolonczela, choć wygląda jak skrzypce czy altówka, jest od nich zdecydowanie większa.

Przez to, że jest ona większa również wymaga dłuższego smyczka do gry niż skrzypce czy altówka.

Jest to jedyny instrument smyczkowy, który od wykonawcy wymaga zawsze – nawet podczas występów solowych – pozycji siedzącej.

 

 

 

Kontrabas

przykład brzmienia: 

Kontrabas to największy i najniżej brzmiący instrument smyczkowy.

Kształt instrumentu podobny jest do budowy wiolonczeli. Jest jednak znacznie od niej cięższy i wyższy, dlatego gra się na nim zwykle na stojąco lub siedząc na wysokim stołku.

 

Gitara

przykład brzmienia: 

To jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych.

Gitara klasyczna to instrument wyposażony w 6 strun, które pobudzane są palcami lub/i paznokciami grającego.

Również podczas gry na tym instrumencie wymagana jest zazwyczaj zawsze postawa siedząca

 

Sekcja akordeonu, instrumentów dętych i perkusji

 

Akordeon

przykład brzmienia:  

To Ci dopiero instrument! Dwie chromatyczne klawiatury (zazwyczaj jedna przypominająca klawiaturę fortepianową i druga guzikowa – chociaż zdarzają się akordeony guzikowe tylko z klawiaturami drugiego typu) i miech, którego składanie i rozkładanie wywołuje przepływ powietrza, poruszającego umieszczone wewnątrz instrumentu stroiki.

Akordeon na którym Ty zaczniesz swoją przygodę będzie mały – jednak są instrumenty ważące nawet 17 (!) kilogramów.

 

Flet poprzeczny

przykład brzmienia: 

Flet poprzeczny jest rurą posiadającą przy jednym z końców otwór wargowy służący do zadęcia. Ma też szereg otworów bocznych wyposażonych w klapy, które służą do zmiany wysokości dźwięku. Współczesne flety poprzeczne, mimo, że należą do grupy instrumentów dętych drewnianych, wykonuje się z metalu, najczęściej ze srebra, choć niektórzy fleciści używają zbudowanych ze złota i platyny, by osiągnąć piękniejszy dźwięk.

Jak podejmiesz naukę na tym instrumencie to może w przyszłości będzie Ci dane zagrać na złotym flecie ;)

 

Klarnet

przykład brzmienia: 

Klarnet jest czarną, cylindryczną rurą zakończoną nieco rozszerzoną czarą głosową. Wyposażony jest w metalowe klapki. Jest to instrument stroikowy gdzie stroik umieszczony jest w płasko ściętym ustniku za pomocą metalowej obręczy. Jest nim pojedynczy kawałek trzciny, którego drgania powodują powstawanie dźwięku. Klarnet jest jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów muzyki jazzowej i żydowskiej.

 

Saksofon

przykład brzmienia:  

Saksofon składa się z metalowej rury w kształcie fajki, wyposażony jest w klapy i pojedynczy stroik, tak jak w klarnecie. Saksofony nie są zwykle częścią orkiestry, można je spotkać raczej w zespołach instrumentów dętych, orkiestrach jazzowych i w muzyce popularnej.

 

 

 

Trąbka

przykład brzmienia: 

Trąbka brzmi jasno i donośnie i jest najważniejszym instrumentem z całej grupy instrumentów dętych blaszanych. Trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle, dzięki którym można wydobywać pełną skalę dźwięków (!). Jeśli chcesz się przekonać jak wydobyć bardzo dużo dźwięków tylko przy użyciu trzech zaworów (wentyli) koniecznie wybierz ten instrument ;)

 

Perkusja

   

przykład brzmienia:          przykład brzmienia:                         przykład brzmienia:                 przykład brzmienia: 

Perkusista musi być przygotowany na różne ewentualności (!) Oj tak – zdecydowanie!. Jeśli wybierzesz tę specjalność będziesz miał okazję uczyć się na sporej części instrumentarium orkiestrowego. Należą do nich: werbel, ksylofon, zestaw perkusyjny, marimba, wibrafon, kotły, perkusjonalia (czyli przeszkadzajki). Dużo, prawda? Jeżeli jesteś odważny to perkusja jest dla Ciebie ;)